کوچک فرهنگ نمایشگاه کتابخوانی کتابخوانی

کوچک: فرهنگ نمایشگاه کتابخوانی کتابخوانی نمایشگاه کتاب هفته معلم مرکز مازندران کودک و نوجوان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ د

دولت آقای روحانی امکانات و بضاعتی ندارد. اگر مدیر دولت آقای رئیسی، آقای احمدی نژاد یا حتی آقای خاتمی بود، چیزی عوض نمی شد.

اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ د

زیباکلام: اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ داده شود که آیا کشور عزیزمان ایران ثروتمند، ورشکسته به نظر می رسد؟

عبارات مهم : صندوق

دولت آقای روحانی امکانات و بضاعتی ندارد. اگر مدیر دولت آقای رئیسی، آقای احمدی نژاد یا حتی آقای خاتمی بود، چیزی عوض نمی شد.

آقای زیباکلام! چند روزی است که شاهد بعضی اعتراضات و اغتشاشات پراکنده هستیم، تحلیل شما از بستر های بروز این ناآرامی ها و چرایی ایجاد اعتراضات چیست؟

ببینید من فکر میکنم که امکانات دولت در خصوص اینکه به پرسشها و معضلات کلان اقتصادی پاسخ گو باشد، بسیار محدود هست. این گونه نیست که ما بگوییم این شرایط و اوضاع نامطلوب اقتصادی که موجب شده است است بعضی جوانان و معترضین به خیابان ها بریزند، در نتیجه بی کفایتی، بی لیاقتی و سستی دولت آقای روحانی است.

اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ د

واقعیت این است که دولت آقای روحانی پول و بودجه ندارد. مسئله این نیست که دولت آقای روحانی از امکانات زیادی بر خوردار است ولی عُرضه ندارد که از آن استفاده کند و در نتیجه ما به این اوضاع فشل اقتصادی امروز رسیده ایم؛ خیر! دولت آقای روحانی امکانات و بضاعتی ندارد. اگر مدیر دولت آقای رئیسی، آقای احمدی نژاد یا حتی آقای خاتمی بود، چیزی عوض نمی شد.

من یک نمونه جهت شما مثال می زنم. در همه جای دنیا صندوق هایی به اسم صندوق بازنشستگی وجود دارد. افرادی که در اداره یا سازمانی شاغل هستند، در طول مدتی که کار می کنند، هر ماه مبلغی را می پردازند. این پول در آن صندوق جمع می شود و حداقل آن این است که این صندوق مثل بانک بهره می گیرد و بعد که افراد بازنشسته شدند، ظرف ۱۰ یا۱۵ سال این پول به آن ها پرداخت می شود.

دولت آقای روحانی امکانات و بضاعتی ندارد. اگر مدیر دولت آقای رئیسی، آقای احمدی نژاد یا حتی آقای خاتمی بود، چیزی عوض نمی شد.

ببینید شاهکار اقتصادی که در کشور عزیزمان ایران به وجود آمده این است که یک دو جین صندوق بازنشستگی که در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران وجود دارند، تماما خالی هستند؛ یعنی ورشکسته شده است اند. شما قلّکی را در نظر بگیرید که مقداری پول در آن وجود داشته هست، بالاخره بعد از سی سال باید مبلغی پول به این قلک اضافه شده است باشد. مشکلی که وجود دارد این است که این قلّک الان خالی هست. کسی این پول را برنداشته و بلند نکرده هست. ولی شاید بپرسید چه اتفاقی جهت این پول افتاده است.

پولی که در صندوق صندوق بازنشستگی شده است است صرف فعالیت های دیگر شده است هست. با آن پول حقوق کارمندان پرداخت شده است هست، خرید صورت گرفته یا صرف حل پرسشها دیگر شده است هست. یعنی الان به جای اینکه میلیون ها نفر که بعد از سال ها کار بازنشسته شده است اند و از صندوق های متفاوت مثل صندوق تامین اجتماعی، صندوق بانک ملی، صندوق فولاد، مس و.. حقوق بگیرند، دارند همچنان هر ماه از دولت حقوق دریافت می کنند. در واقع مثل این است که این افراد باز نشسته نشده اند و هنوز حقوق بگیر دولت هستند.

چه کسی مسئول رخ دادن چنین فاجعه ای است؟ آیا قوه مقننه مسئول است؟ قوه مجریه مقصر است؟ قوه قضاییه یا مجمع تشخیص مصلحت نظام مسئول هستند؟ مسئله بزرگ و اساسی این است که پاسخگویی وجود ندارد. هرکاری به اسم نظام، انجام شده است یا انجام نشده هست؛ درست تلقی میشود.

اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ د

یعنی می فرمایید عدم پاسخگویی موجب بروز این اوضاع شده است است؟

ببینید این رویکرد وجود دارد. حاصلش این شده است است که کشور عزیزمان ایران که کشور فقیری هم نیست و منابع زیادی مثل نفت، گاز، نیروی جوان و تحصیلکرده دارد، کشوری ورشکسته به نظر برسد.

دولت آقای روحانی امکانات و بضاعتی ندارد. اگر مدیر دولت آقای رئیسی، آقای احمدی نژاد یا حتی آقای خاتمی بود، چیزی عوض نمی شد.

بگذارید مثال دیگری بزنم؛ بودجه عمرانی سال ۱۳۹۶ نزدیک به ۳۸ یا ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده هست. ولی تا آخر ماه هشتم سال ۹۶ ، تنها ۸ هزار میلیارد تومان هزینه شده است هست. یعنی ببینید اگر نصف این پول هم خرج می شد باید ۱۹ یا ۱۸ میلیارد تومان تا آخر ماه هشتم امسال هزینه می شد. ولی آیا این اتفاق رخ نداده است؟ مسئله راحت است! چون دولت پول ندارد. دولتی که تا آخر آبان ماه باید ۱۸ یا ۱۹ هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی خرج می کرد، تنها ۸ هزار میلیارد خرج کرده و ما بقی این پول را ندارد که خرج کند. دولت پولی ندارد که جهت پرسشها عمرانی خرج کند!

این پرسش مطرح می شود که چه اتفاقی جهت این پول افتاده هست. راحت هست، دولت دارد با این پول حقوق می دهد. با این پول دارد به بازنشستگان حقوق می دهد یا سطح قیمت ها را پایین نگه می دارد. پرسش اساسی این است که اگر فرض بگیریم کشور یکصد تومان درآمد دارد، باید بپرسیم این مبلغ دقیقا جهت چه مسائلی خرج می شود؟ چه مقدار از آن جهت مقاصد آموزش و پرورش خرج می شود، چه مقدار از آن صرف عمران کشور می شود و چقدر از آن خرج امور نظامی و دفاعی و… می شود.

اعتراضات در نتیجه بی کفایتی روحانی نیست/ باید هرچه سریع تر به این سئوال پاسخ د

آیا می توان دولت را مقصر دانست؟

ببینید حتی اگر آقای روحانی تقصیر داشته باشد، تقصیرش این نیست که کارهایی می توانسته انجام دهد و انجام نداده هست؛ نه به نظر من به نظر من بزرگترین قصوری که آقای روحانی دارد این است که به جای آنکه به گونه ای صحبت کند که گویی مخاطبین او کودکان دبستانی هستند، نمی آید واقعیت های اقتصادی کشور را تشریح کند. روحانی باید توضیح دهد این یکصد تومان درآمد کشور دقیقا جهت چه مسائلی خرج می شود و در نتیجه آیا پولی جهت سرمایه گذاری که ایجاد اشتغال می کند باقی نمی ماند؟

ببینید این پرسشها موجب شده است است که بعضی جوانانی به خیابان بیایند که دیگر هیچ امیدی به آینده ندارند. این افراد کسانی هستند که ماه ها و سال هاست بدون کار هستند. از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده است اند، ولی نمی توانند وارد بازار کار شوند. آیا ما ۶ یا ۷ میلیون بدون کار داریم؟ کسر قابل توجهی از این عدد را جوانان تشکیل می دهند، یعنی کسانی که در دهه دوم تا سوم زندگی خود را می گذرانند و در سن فعال اقتصادی قرار دارند، ولی بدون کار هستند.

وقتی شما بودجه نداری که جهت عمران مملکت صرف کنی، این که بخواهی سرمایه گذاری کنی که موجب ایجاد اشتغال شود، به طریق اولی بعید هست. به نظر من نظام باید یک بازبینی اساسی در دخل و خرج خود داشته باشد.

شب گذشته بالاخره مدیر جمهور با مردم سخت گفت، ولی از مردم خواست صبر کنند. به نظر تاثیر این سخنان چیست؟ و به طور کلی دولت جهت برون رفت از این اوضاع چه کاری می تواند انجام دهد؟

به نظر من مسئولین و سران نظام باید دور هم جمع شوند و تصمیم بگیرند و یکی از این دو کار را که می توانند، انجام دهند. یا می توانند موضعی را اتخاذ کنند که این روزها بعضا شنیده می شود. به عنوان نمونه بگویند داعش، ترامپ، عربستان، مجاهدین و … پشت این پرسشها هستند و بعد هم خیلی جدی برخورد کنند. یا آنکه باید دور هم بنشینند و سیاست هایی را در دستور کار قرار دهند که بودجه کشور واقعا خرج کار های عمرانی و سازندگی شود و بتوانند ایجاد اشتغال کنند.

راه سومی وجود ندارد. به نظرم این که آقای روحانی بگوید «عزیزان من! جوانان من! صبر کنید» الان جواب نمی دهد. یا باید تصمیمی جدی گرفته شود و به مردم ابلاغ شود، یا باید مثل بعضی موارد در گذشته سفت و محکم بایستد و معترضین را جمع کند.

جماران

واژه های کلیدی: صندوق | اقتصادی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs