کوچک فرهنگ نمایشگاه کتابخوانی کتابخوانی

کوچک: فرهنگ نمایشگاه کتابخوانی کتابخوانی نمایشگاه کتاب هفته معلم مرکز مازندران کودک و نوجوان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تخم‌مرغ باز هم گران شد

در حالیکه وزارت کشاورزی مجوز واردات تخم‌مرغ را با توجیه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و کمبود این محصول در داخل صادر کرده و معاون این وزارتخانه نیز وعده وار

تخم‌مرغ باز هم گران شد

تخم مرغ باز هم گران شد

عبارات مهم : بازار

در حالیکه وزارت کشاورزی مجوز واردات تخم مرغ را با توجیه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و کمبود این محصول در داخل صادر کرده و معاون این وزارتخانه نیز وعده واردات زیاد تخم مرغ را جهت جلوگیری از قیمت داده هست، طی روزهای گذشته مجددا قیمت تخم مرغ زیاد کردن یافته و به شانه ای حدود ۱۸ هزار تومان (دانه ای ۶۰۰ تومان) رسیده هست.

به گزارش ایسنا، تولید و بازار تخم مرغ طی امسال و سال گذشته با نوسانات بسیاری ناشی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و از بین رفتن گله های مولد مرغ تخم گذار مواجه شده است است و وزارت جهاد کشاورزی نیز بالاخره در امسال مجوز واردات تخم مرغ را جهت جلوگیری از کمبود مقطعی و نوسانات قیمتی این محصول صادر کرد.

علی اکبر مهرفرد – معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی – در این باره به ایسنا گفته بود، با توجه به این شرایط و افت تولید تخم مرغ در داخل، واردات این محصول ادامه دارد و زیاد کردن هم می یابد.

تخم‌مرغ باز هم گران شد

به گفته وی، تعرفه واردات تخم مرغ به حداقل خود یعنی پنج درصد رسیده هست، به همه اعلام شده است که می توانند تخم مرغ از کشورهای مختلفی که مورد تایید شرکت دامپزشکی است وارد کنند. البته این کار با چالش هایی مواجه شده است هست؛ آیا که اگر تاجران بخواهند از بعضی کشورها واردات انجام دهند، قیمت تخم مرغ وارداتی بالاتر از قیمت موجود بازار داخلی تمام می شود.

البته طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، هم اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در بازارهای اروپایی حدود ۱.۸ تا ۲ یورو در خرده فروشی هاست ولی قیمت این محصول در حال حاضر در بازار کشور عزیزمان ایران که با آنفلوآنزا دست و پنجه نرم می کند، ارزان تر است.

در حالیکه وزارت کشاورزی مجوز واردات تخم‌مرغ را با توجیه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و کمبود این محصول در داخل صادر کرده و معاون این وزارتخانه نیز وعده وار

با این حال، طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی قیمت هر شانه تخم مرغ در مرغداری ها حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است و تا زمانی که به دست مصرف کنندگان می رسد شانه ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان باید باشد ولی کشورهای فروشنده هم طاقچه اوج گذاشته اند و ترکیه به عنوان یکی از این کشورها قیمت هر کارتن تخم مرغ را هشت تا ۱۰ دلار زیاد کردن داده هست. از سوی دیگر تلفات گله های تخم گذار هم گسترده تر شده است و تا مرز ۲۱ میلیون قطعه هم پیش رفته است.

بنابراین با وجود کم کردن قیمت تخم مرغ به حدود شانه ای ۱۴ هزار تومان طی هفته های گذشته، این محصول مجددا روند افزایشی پیدا کرده و امروز در بازار مصرف به شانه ای ۱۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۸ هزار تومان هم رسیده هست. در این زمینه با وجود پیگیری های فراوان ایسنا، کسی از مسئولان بخش شخصی و دولتی حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشد.

واژه های کلیدی: بازار | محصول | واردات | وارداتی | کشاورزی | وزارت جهاد کشاورزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs